اخبار مرکز ایمپلنت و زیبایی دندان شیراز

جدیدنرین اخبار دندانپزشکی

news

آیا شکلات تیره برای سلامت دهان و دندان مفید است

نویسنده: بدون دیدگاه اشتراک:

آیا شکلات تیره برای سلامت دهان و دندان مفید است؟

این سئوال که آیا شکلات تیره برای سلامت دهان و دندان مفید است یا خیر پاسخ آن است که بسیاری از ما وقتی کودکانی بودیم به ما آموزش داده می شد که شیرینی هایی مانند شکلات دندان ها را می پوساند . در حالی که آگاهی یافتن از چنین آموزشی بدان معنا نیست که ما باید مصرف مواد قندی و شیرین مورد علاقه خود را کنار بگذاریم و آنان را حذف کنیم . در واقع مطالعات اخیر نشان داده است که شکلات تیره که حاوی مقادیر زیادی کاکائو می باشد ، ممکن است در سلامت دندان ها مفید باشد. دکتر Joe Kunick، دکتر Markham، دکتر Covelli، دکتر Bath-Juech و دکتر Masek  متخصصان دندانپزشکی می گویند که حقایقی وجود دارد که شما می توانید با خیالی راحت طعم شیرینی را بچشید و از آن لذت ببرید .

خبر آیا شکلات تیره برای سلامت دهان و دندان مفید است

اما چگونه چنین چیزی ممکن است ؟

شکلات تیره حاوی مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان ها است که بدن ما برای مبارزه با باکتری ها و بیماری ها به آنها نیاز دارد . شکلات تیره می تواند تا چهار برابر مقدار آنتی اکسیدان هایی که در چای سبز یافت شود ! سطح بالایی از آنتی اکسیدان ها در بزاق دهان وجود دارد که برای مبارزه با بیماری های پریودنتال ( لثه ) و یا سایر بیماری های دهان و کاهش تدریجی پوسیدگی دندان ها مورد نیاز است . بنابراین کاهش آنتی اکسیدان می تواند عامل بروز بیماری های لثه و افزایش پوسیدگی دندان ها گردد . بالا بودن میزان آنتی اکسیدان در شکلات تیره می تواند در برآورده کردن میزان آنتی اکسیدان مورد نیاز در بدن از جمله میزان آن در بزاق بسیار کمک کننده باشد .

خبر آیا شکلات تیره برای سلامت دهان و دندان مفید است

اما در مورد شکر موجود در شکلات چه می توان گفت ؟

بله، شکلات حاوی قند نیز است که برای دندان های شما بد است. با این حال، به همین دلیل است که ما توصیه می کنیم شکلات تیره، که مقادیر کمتری از قند و سطوح بالاتر از کاکائو (حداقل ۷۰٪) است را مصرف کنید . سطوح بالای ترکیبات ضد باکتری موجود در شکلات تیره در واقع اثرات مضر قندها مقابله می کند و این باعث می شود که یک گزینه مطمئن برای کسانی باشد که علاقه مند به مصرف شیرینی هستند . در واقع، مطالعات اخیر نشان می دهد که مصرف شکلات تیره میتواند در برابر مبارزه با بیماری های لثه و پوسیدگی دندان به علت جلوگیری از کاهش آنتی اکسیدان در بدن بیشتر از مصرف فلوراید به تنهایی موثر باشد .

خبر آیا شکلات تیره برای سلامت دهان و دندان مفید است
خبر آیا شکلات تیره برای سلامت دهان و دندان مفید است

اما در نظر داشته باشید که تمام آنچه گفتیم بدان معنا نیست که خوردن شکلات تیره خیال شما را از مسواک زدن راحت می کند . بهداشت دهان و دندان از جمله زدن مسواک و استفاده از نخ دندان از جمله مهمترین موارد رعایت بهداشت دهان و دندان به حساب می آید .

خبر آیا شکلات تیره برای سلامت دهان و دندان مفید است

بنابراین با توجه به اینکه شکلات تیره حاوی مقادیری از قند است و به مقابله با آثار پوسیدگی دندان کمک می کند، ولی جایگزینی برای مسواک زدن و نخ ریسی (حداقل دو بار در روز) و بررسی های منظم (هر ۶ ماه) نمی باشد . امیدواریم همیشه از زندگی خود لذت ببرید و شکلات های تیره حاوی قند کم زندگی شما را شیرین تر کند .

خبر آیا شکلات تیره برای سلامت دهان و دندان مفید است

منبع خبر

دکتر محمد امین دین پرور

تهیه و گردآوری : دکتر محمد امین دین پرور

مطلب قبلی

اینلی و آنلی در دندانپزشکی

مطلب بعدی

ارتباط عادات مسواک زدن با خطر بیماری قلبی

You may also like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *