اخبار مرکز ایمپلنت و زیبایی دندان شیراز

جدیدنرین اخبار دندانپزشکی

news

اینلی و آنلی در دندانپزشکی

نویسنده: بدون دیدگاه اشتراک:

اینلی و آنلی در دندانپزشکی : درمان آنلی یا اینلی زمانی استفاده می شود که تخریب دندان با ترمیم های ساده پرکردگی قابل انجام نیست . از طرفی وسعت تخریب به حدی است که نیاز به پوشش کامل با روکش نمی باشد.

در این موارد بهترین انتخاب برای بازسازی دندان درمان آنلی یا اینلی می باشد. هر دو درمان به عنوان ترمیم های غیرمستقیم محسوب می شوند . به این معنی که ساخت آنها خارج از دهان (در لابراتوار دندان سازی) صورت گرفته و سپس به وسیله دندانپزشک بر روی دندان چسبیده می شوند.

تصویر شماره یک : مقاله اینلی و آنلی

کاربرد درمان آنلی و اینلی

برای پر کردن دندان با این ترمیمها، نیاز کمتری به تراشیدن دندان و برداشتن بافت سالم می‌باشد . در نتیجه تا حد ممکن ساختار سالم دندان دست ‌نخورده باقی می‌ماند. در حالیکه برای درمان روکش کامل، باید مقدار قابل توجهی از بافت دندان جهت فیت شدن با روکش تراشیده شود. از آنجایی که هدف دندانپزشکی حفظ حداکثر نسج باقیمانده دندان می باشد، درمان های آنلی و اینلی نسبت به روکش کامل درمان محافظه کارانه تری می باشد.

تصویر شماره دو : مقاله اینلی و آنلی

بعد از برداشت کامل پوسیدگی از دیواره دندان و جلوگیری از انتقال آن به لایه های عمقی تر و حذف دیواره های شکننده بوسیله مواد قالبگیری یا اسکنرهای داخل دهانی (شیوه دیجیتال ) فرم باقیمانده دندان ثبت شده و به لابراتوار ارسال می شود. از قالب برای ساخت مدل دندان جهت ساخت آنلی یا اینلی استفاده می شود. آنلی یا اینلی می توانند از جنس طلا یا سرامیک ها یا رزین های همرنگ دندان باشند. در جلسه دوم درمان، آنلی و اینلی بوسیله رزین هایی که به واسطه لایت کیور سخت می شوند ، چسبانده می شوند.

تصویر شماره سه : مقاله اینلی و آنلی

 

تصویر شماره چهار : مقاله اینلی و آنلی

آنلی و اینلی ها ساختار مقاوم و با دوامی دارند که نیاز به مراقبتی در حد دیگر دندان ها دارند. هر روز مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و مراقبت های حرفه ای دندانپزشکی بطور مرتب به ماندگاری درمان می افزاید.

 

 

نویسنده : دکتر محمد امین دین پرور

مرکز ایمپلنت و زیبایی دندان شیراز

مطلب قبلی

سرطان قابل پیشگیری و درمان است با خود مراقبتی و امید

مطلب بعدی

آیا شکلات تیره برای سلامت دهان و دندان مفید است

You may also like

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *